Tradycyjnie już uczniowie klasy V, w ramach pracy domowej z historii
i społeczeństwa, przygotowali wspaniałe makiety średniowiecznych zamków. W ich wykonanie włożyli bardzo dużo wysiłku, ale było warto. Efekty ich pracy są imponujące. W dniach 29-30 stycznia 2013 r. na szkolnym korytarzu została zorganizowana wystawa makiet. Prace podziwiała cała społeczność szkolna oraz mieszkańcy Kalska.
Dnia 30 stycznia w naszej szkole odbył się bal karnawałowy, w którym uczestniczyły wszystkie grupy wiekowe. Udekorowana sala gimnastyczna, didżej ze sprzętem nagłaśniającym, to elementy balu, które wprowadziły dzieci w wesoły nastrój zachęcający do zabawy. Pełnią karnawałowej oprawy były pomysłowe i wielobarwne stroje oraz skoczna i głośna muzyka, która porywała wszystkich do tańca. Rodzice wspaniale bawili się ze swoimi dziećmi. Flesze aparatów wyłapywały poszczególnych uczestników imprezy z tłumu kolorowych i bajkowych postaci. Klasy stały się doskonałym „przystankiem” na złapanie oddechu między kolejnymi hitami muzycznymi, ponieważ był w nich pyszny poczęstunek przygotowany przez rodziców dla swoich pociech. Wszyscy uczestnicy balu dobrze się bawili, co widać na załączonych zdjęciach.
30 stycznia dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie szkoły przedstawili piękną akademię specjalnie przygotowaną dla swoich przybyłych Babć i Dziadków. Wśród zaproszonych gości był p. Wojciech Sołtys - kierownik Wydziału Spraw Społecznych, Oświaty, Kultury i Sportu, a także przedstawiciele sieci handlowej sklepu Intermarche z Sulechowa. Wspaniała publiczność podziwiała i gromko oklaskiwała swoje ukochane wnuki, które pięknie recytowały wiersze i radośnie śpiewały piosenki, dziękując Babciom i Dziadkom za trud włożony w ich wychowanie. Klasa IV zaprezentowała scenkę humorystyczną „Wywiad z babcią”, która wywołała wiele uśmiechu na twarzach gości. Natomiast klasa II w sposób bardzo profesjonalny odegrała po raz kolejny przedstawienie pt. „Czerwony kapturek”. Wszyscy podziwiali talenty aktorskie młodych artystów.
„Dzień dziś szczególny, bardzo radosny,
choć jest zimowy, a nie dzień wiosny.
Każdy też o tym dobrze pamięta,
że dzień jest jeden, ale dwa święta…”
Nasi goście zostali poczęstowani słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez mamy. Dzieci następnie obdarowały swoich ukochanych gości własnoręcznie przygotowanymi upominkami.
Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków, jak w tym dniu, a także często otrzymywali od nich dowody wdzięczności.
POKAZ HISTORYCZNY
27 stycznia 2014 r. odbyła się w naszej szkole „żywa” lekcja historii. Mieliśmy niezwykłych gości – grupę artystyczną „Rekonstrukto”, która przybyła do nas z pokazem historycznym pt. „Życie i kultura w średniowieczu”. Uczestnicy spotkania odbyli podróż w czasie do wieków, kiedy rycerze w ciężkich zbrojach toczyli walki w obronie swojej ojczyzny. Uczniowie poznali różne rodzaje broni używanej w tamtej epoce, obyczaje i kulturę średniowiecza, w tym narzędzia tortur i formy kar. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się dyby oraz maski hańby. Artyści w barwny sposób opowiedzieli także uczniom o kodeksie rycerskim, czyli zasadach obowiązujących każdego honorowego rycerza.
Tę bardzo ciekawą lekcję historii uczniowie będą długo pamiętać.
Nasza szkoła bierze udział w programie „Jedz owoce i warzywa”. W ramach tego programu otrzymujemy bezpłatnie owoce i warzywa dla klas I-III. O znaczeniu owoców i warzyw w naszym życiu oraz o higienie i estetyce przygotowywania, podawania, a także spożywania posiłków uczymy się również między innymi na lekcjach. Uczniowie klasy III sami przygotowali wieloowocową sałatkę, którą wszyscy zajadali się z wielkim apetytem. Oczywiście podczas pracy trzecioklasiści nie zapominali o bezpieczeństwie, bo przecież noże to ostre i niebezpieczne narzędzia .
Jak co roku w naszej szkole tuż przez świętami Bożego Narodzenia zostały przedstawione Jasełka, tym razem pod kierunkiem ks. Kamila Kalkowskiego. Było to wyjątkowe widowisko, z piękną scenografią i z wspaniałymi strojami, które naprawdę robiły duże wrażenie. Prawdziwa szopka ze słomianym dachem, wraz z rozjaśnionym niebem, dodała spektaklowi prawdziwego uroku. Przedstawienie było uświetnione śpiewem kolęd, w którym wzięli udział również rodzice i dziadkowie naszych uczniów. Był to bardzo miły dzień spędzony w rodzinnej atmosferze. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby tak było. Okres świąt Bożego Narodzenia to czas szczególny, to czas, w którym wszyscy spotykamy się przy wigilijnym stole i składamy sobie najlepsze życzenia, łamiąc się przy tym opłatkiem.
Dziś w godzinach popołudniowych rodzice, uczniowie i nauczyciele mieli okazję oglądnąć teatrzyk z prawdziwego zdarzenia! Uczniowie z koła artystycznego przedstawili nam inscenizację „Czerwonego Kapturka” w oparciu o baśń Ch. Perraulta i J. i J. Grimmów pod kierunkiem Aleksandry Tomaszewskiej. Jesteśmy pod wrażeniem odegrania ról przez naszych uczniów z klas I-III i nie możemy się doczekać następnego występu. Na pewno sala będzie wypełniona po brzegi, jak dziś!
W piątek 6 grudnia o godz. 10.00 oglądnęliśmy kolejną transmisję w ramach Internetowego Teatru TVP dla szkół. Grany na żywo spektakl odbierany jest w tym samym czasie przez kilkunastotysięczną uczniowską społeczność w całej Polsce. Tym razem mieliśmy okazję zobaczyć „Szelmostwa Lisa Witalisa” w wykonaniu zespołu Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Kierowany do dzieci i młodzieży spektakl w reżyserii Łukasza Gajdzisa był kolejną odsłoną bajki Brzechwy. Lis Witalis został liderem swojego zespołu, co stało się początkiem wielu przygód...
W piątek 6 grudnia od samego rana panowała atmosfera niecierpliwości i oczekiwania... Wreszcie, o godzinie 9.30, jest! Dotarł! Mimo szalejącego nad Europą orkanu Ksawery, Św. Mikołaj nie zawiódł i pojawił się w naszej szkole. Warto było czekać – każdy z nas otrzymał podarunek. Ciekawe, czy Mikołaj wie, że po jego wizycie dominującym dźwiękiem w szkole był szelest skrupulatnie oglądanych i otwieranych paczuszek...
Do zobaczenia za rok!
Dnia 5 grudnia 2013 roku uczniowie naszej szkoły, razem z przedszkolakami, pojechali na wycieczkę do Gniezna. Pomimo wczesnej godziny wyjazdu (7.00) uczniom i nauczycielom towarzyszył dobry humor. Po przyjeździe do Gniezna grupa udała się do fabryki bombek, gdzie mogliśmy zaobserwować produkcję bombek oraz kupić ozdoby choinkowe. Następnie udaliśmy się do muzeum i Katedry Gnieźnieńskiej, gdzie poznaliśmy historię, ale też mnóstwo ciekawostek dotyczących Gniezna. Widzieliśmy też drzwi gnieźnieńskie przedstawiające historię życia i śmierci świętego Wojciecha. Oczywiście po tylu wrażeniach udaliśmy się do McDonalds’a na hamburgera i frytki. W drodze powrotnej pojechaliśmy zobaczyć dęby w Rogalinie. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy około godziny 20 do Kalska, gdzie czekali już na nas rodzice. Wycieczka była bardzo udana, szkoda tylko, że tak szybko się skończyła.
Dzisiejsze popołudnie naszym maluchom upłynęło przy śpiewach i tańcach, a przede wszystkim w magicznym nastroju wróżb andrzejkowych. Mieli okazję dowiedzieć się, jaki prezent przyniesie im Św. Mikołaj, jaki zawód będą wykonywać w przyszłości i co ich czeka niebawem. Oczywiście nie zabrakło znanej od wieków aż po dzień dzisiejszy andrzejkowej wróżby - lania wosku na wodę!
Dziś zostali nagrodzeni zwycięzcy szkolnego konkursu "Znam polski hymn narodowy", zorganizowanego przez p. Alicję Wojciechowską. Oto oni:
I miejsce: Julia Górkiewicz
II miejsce: Martin Kujda
III miejsce: Marcin Judt
wyróżnienie: Filip Sienkowski
Dziś cała brać uczniowska spotkała się na uroczystej akademii, chcąc oddać hołd tym Polakom, którzy dzielnie walczyli o niepodległość naszego kraju. Uczniowie w krótkim rysie historycznym przypomnieli zawiłą i trudną drogę Rzeczypospolitej do wolności oraz przedstawili poezję i pieśni patriotyczne.
Nasza szkoła wzięła udział w projekcie, który jest realizowany w trybie systemowym Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w ramach Priorytetu IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działania 9.1 Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty, Poddziałania 9.1.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych.
Pozyskaliśmy wspaniałe pomoce dydaktyczne, środki wspierające przyswajanie wiadomości, dzięki którym zostały wzbogacone zajęcia w ramach projektu "Dasz radę".
Dziś na apelu zostały ogłoszone wyniki konkursu z języka niemieckiego, w którym wzięli udział uczniowie klas IV-VI. A oto zwycięzcy :
I miejsce: Filip Koziorowski z kl. V
II miejsce: Emilia Woch z kl. IV, Marika Turlewicz z kl. V, Martin Kujda z kl. VI
Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
10 października uczniowie naszej szkoły dla swoich nauczycieli przygotowali piękną akademię . Wiersze i piosenki były bardzo wzruszające i motywujące do dalszej pracy. Całe grono pedagogiczne i pracownicy szkoły wszystkim swoim wychowankom bardzo dziękują.
Dnia 10 października wybraliśmy się (uczniowie klas IV-VI) do Zboru na przedstawienie teatralne „Przygody Tomka Sawyera”, które dzięki wartkiej akcji i wyważonemu humorowi wciągnęło nas w samo centrum wielkiej i niezapomnianej przygody. Poprzez ciekawe rozwiązania fabularne, żarty i naturalną spontaniczność chłopców, właśnie te przygody mogą się stać, jedną z najbardziej oglądanych i czytanych lektur szkolnych.
Dnia 2 października 2013 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość „Pasowania na ucznia klasy I”. Wzięli w niej udział: pani dyrektor Alina Kwiatkowska –Lelito, grono pedagogiczne, cała brać uczniowska, zaproszeni goście: przedstawiciel Urzędu Miasta w Sulechowie - p. Wojciech Sołtys, rodzice, no i oczywiście bohaterowie tego wydarzenia, czyli pierwszoklasiści. Uczniowie klas I-III przedstawili program artystyczny, po którym najmłodsi złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani przez panią dyrektor na pełnoprawnych uczniów naszej szkoły. Po ślubowaniu p. dyrektor i kierownik Wydziału Oświaty życzyli pierwszoklasistom sukcesów w nauce i spędzenia jak najpiękniej tych szkolnych chwil, do których każdy z nas po latach chętnie powraca.
26 września 2013 roku uczniowie klas II-VI wzięli udział w Edukacyjnym Plenerze Rzeźbiarskim zorganizowanym przez LODR w Kalsku. Uczniom bardzo spodobała się ta forma ekspresji artystycznej, zwłaszcza, że w wykonaniu swojej rzeźby w drewnie mogli liczyć na wsparcie i pomoc profesjonalistów, pasjonatów rzeźbiarstwa. Mimo niesprzyjającej aury (deszczu i przejmującego chłodu) praca przebiegała w miłej i ciepłej atmosferze „podgrzewana” gorącą herbatą i pysznymi rogalikami. Była to niesamowita frajda i niezapomniana przygoda dla wszystkich. Najfajniesze było to, że wytwór swojej pracy każdy mógł zabrać ze sobą. Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali upominki oraz zaproszenie na pyszny obiad. Wykonane przez uczniów rzeźby zostały zaprezentowane podczas jesiennych targów w Kalsku.
11 września 2013 roku odbyły się wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego i jego opiekuna. Spośród zgłoszonych kandydatów uczniowie wybrali przedstawicieli, którzy będą ich reprezentować i bronić ich praw. Oto skład Rady Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2013/2014:
PRZEWODNICZĄCA: WIKTORIA ŚWIĄTEK
Zastępca: Julia Górkiewicz
Sekretarz: Filip Koziorowski
Pozostali członkowie Rady: Karolina Borkowska i Dominika Radomska.
Opiekunem Samorządu Uczniowskiego została p. Alicja Wojciechowska.