Jak co roku w naszej szkole hucznie i bardzo uroczyście obchodziliśmy Dzień Babci i Dziadka. Na tą okoliczność uczniowie wraz z wychowawcami klas I-III, oddziału przedszkolnego oraz opiekunem koła teatralnego przygotowali przepiękny program artystyczny dla zaproszonych seniorów. Na program składały się wiersze, piosenki oraz przedstawienie teatralne pt. „Panierka pod lupą ,czyli babcia na tropie.”. Seniorzy otrzymali także prezenty wykonane przez swoich wnuków. Goście miło spędzili czas przy kawie, herbatce i pysznym cieście upieczonym przez rodziców naszych uczniów. Pod koniec pięknej uroczystości wystąpił zespół ,,Dominanta”. Wszyscy goście byli zachwyceni.
W tym dniu dla dzieci z Kalska odbył się bal karnawałowy. Mieliśmy okazję pobawić się w świetle laserów przy największych przebojach granych przez DJ. Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo i uśmiech nie znikał z twarzy przebierańców. Wszyscy bardzo ładnie się bawili aż do samego końca.
Informujemy, że koszt całych obiadów za miesiąc luty wynosi 36zł.
Wpłatę należy dokonać w sekretariacie do 8 lutego 2018r.
Dziś został zorganizowany apel, aby ogłosić wyniki konkursu informatycznego i wręczyć dylpomy oraz nagrody zwycięzcom. Uczniowie klas V - VII zmierzyli się z formatowaniem tekstu i grafiki. Tematem pracy był "Kalendarz". A oto zwycięzcy konkursu:
Aleksandra Wojciechowska, Mateusz Szustak, Jakub Mazurkiewicz
Wyróżnieni: Tomasz Smykowski, Natalia Tarłowska i Wiktoria Tytuła
Zwycięski kalendarz na rok 2018 jest zawieszony w pracowni matematycznej:)
GRATULUJEMY!!!!
Przedostatni dzień nauki w naszej szkole w 2017 roku upłynął w świątecznej, pełnej radości atmosferze, ponieważ przed swoimi najbliższymi uczniowie przedstawili Jasełka przygotowane pod kierunkiem księdza Marcina. Pozytywne przesłanie inscenizacji, wspaniała gra aktorska, występy grupy najmłodszych oraz bożonarodzeniowa sceneria na pewno podbiły serca publiczności a najlepszą recenzją był gorący aplauz i pochwała z ust Pani Dyrektor oraz zaproszonych gości: burmistrza Sulechowa – p. I. Odważnego, kierownika Wydziału Oświaty – p. W. Sołtysa, przewodniczącej Rady Gminy – B. Suwały, proboszcza parafii Podwyższenia Krzyża Świętego – A. Szkwarka, sołtys Kalska – p. K. Talaga i Radnego p. K. Kluczyńskiego, którzy podziękowali wykonawcom oraz ich opiekunom za pracę włożoną w przygotowanie uczniów do występów i złożyli wszystkim świąteczne życzenia. Uroku Jasełkom dodały kolędy i piosenki świąteczne wykonywane przez zespoły klasowe.
UWAGA!
Klub Miłośników Książek
(Dla tych, którzy książek się nie boją)
W każdy poniedziałek i wtorek na krótkich przerwach lekcyjnych
w bibliotece szkolnej zbieramy się
na wspólnym czytaniu nowo zakupionych
książek z Narodowego Programu
Rozwoju Czytelnictwa
Serdecznie zapraszam!!!
bibliotekarz szkolny
Halina Dembowska
„Gdzie nie ma książki, tam w życiu człowieka czyni się zła pustka, której niczym wypełnić nie można(…).
Człowiek więdnie bez dobrej książki, jak więdnie kwiat bez słońca…”
K. Makuszyński
Książki zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa są już na półkach w szkolnej bibliotece Szkoły Podstawowej w Kalsku!
Wszystkich chętnych uczniów serdecznie zapraszamy do wypożyczania zarówno nowych lektur szkolnych jak i książek umilających czas, niebędących lekturami.
Bibliotekarz szkolny – Halina Dembowska
W tym wyjątkowym dniu zostały ogłoszone wyniki konkursu na „Najpiękniejszą kartkę bożonarodzeniową”. W konkursie wzięły udział chętne dzieci z przedszkola oraz szkoły. Tę konkurs po raz kolejny zorganizowała p. Ewa, a w jury zasiedli rodzice uczniów, p. Tereska, p. Kostrzewa (biblioteka), p. Kropa (opiekun świetlicy). Zwycięzcami zostali:
Wśród najmłodszych
I Agata Paszko
II Krzysztof Paszko
III Łucja Sienkowska
Klas I – III
I Julia Roj
II Alicja Wiśniewska
III Dorota Szelczyńska
Wyróżnienie: Maja Napierała, Dominika Dziewa
Klas IV – VII
I Kaja Koziorowska
II Martyna Schmidt
III Konrad Korbanek
Wyróżnienie: Wiktoria Tytuła
GRATULUJEMY!!DUŻE BRAWA!!
Z inicjatywy p. Radnego K. Kluczyńskiego został zorganizowany konkurs, który pokazał jaka była ciężka droga do niepodległości naszego kraju, jaką walkę musieli stoczyć nasi Radacy o wolność ojczyzny. Konkurs został przygotowany i przeprowadzony przez p. A. Wojciechowską. Zwycięzcami konkursu zostali:
I Wiktoria Tytuła
II Martyna Łanocha
III Szymon Stafiniak
Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez Radnych: nagrody książkowe przez p. Kluczyńskiego i statuetkę przez p. Bartoszewicza.
W przeddzień Święta Niepodległości, 10 listopada, odbył się w naszej szkole uroczysty apel, przypominający tę rocznicę. W formie referatu zostały przedstawione przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego fakty historyczne, trudna droga do polskiej niepodległości oraz wybitna rola marszałka Józefa Piłsudskiego. Najmłodsi oraz uczniowie klas I-III przekazali w swoich wierszach i pieśniach o walce, honorze, przelanej żołnierskiej krwi, o naczelniku państwa i polskich symbolach narodowych. Również starsi uczniowie z dumą i powagą zaśpiewali pieśni, grając na dzwonkach, które podkreśliły ich charakter.
Przed Uroczystością Wszystkich Świętych w dniu 27 października w naszej szkole odbył się bal zorganizowany i przyprowadzony przez naszego ks. Marcina. Nie był to zwykły bal, ale Bal Wszystkich Świętych. Przed balem została odprawiona mszą św.
Dzieci ubrane w piękne kolorowe stroje swoich świętych Patronów, bawiły się przy dźwiękach muzyki przez siebie wybraną, brały udział w konkursach. Również został wybrany z danej klasy król balu. Dzieci oczywiście miały przygotowany poczęstunek przygotowany przez rodziców.
To już drugi taki bal w naszej szkole, którego również było celem zaszczepiać w młodym pokoleniu pozytywne wartości i przesłania, jakie mają nam do przekazania święci.
Żyjemy w czasach, kiedy współczesne technologie, a zwłaszcza Internet są bardzo atrakcyjne dla młodego człowieka. Coraz więcej czasu uczniowie poświęcają właśnie na te formy rozrywki. Zmiana tego stany rzeczy i zachęcenie do osobistego kontaktu z książką nie jest wcale łatwym zadaniem.
23 października w naszej szkole na trzeciej godzinie lekcyjnej rozległ się dźwięk dzwonka oznajmiającego parominutową przerwę na czytanie. Wszyscy uczniowie oraz oddział przedszkolny zgromadzili się na sali gimnastycznej. Każdy miał za zadanie przynieść z domu swoją ulubioną książkę i poczytać ją wspólnie z kolegami i koleżankami z klasy. Niektórzy mieli okazję zareklamować przyniesione książki. Młodszym oddziałom przyszli z pomocą starsi uczniowie i to oni przejęli rolę lektorów. Wszystkim bardzo się ta akcja spodobała. Mamy nadzieję, że od tej pory książki znajdujące się w szkolnej bibliotece będą ,,rozchwytywane”:)
Dzień Edukacji Narodowej to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1792 r. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Powszechnie, dzień ten nazywany jest Dniem Nauczyciela. Dziś odbyła się akademia z okazji tego święta. W części artystycznej przedszkolacy i uczniowie z klasy I-VII pod kierunkiem p. Łukasza tańcem, śpiewem i wierszem wyrazili swoje podziękowanie i słowa uznania dla trudnej pracy pedagogów.
Dzień 16 października był kolejnym wyjątkowym dniem w naszej szkole, ponieważ odbyło się Pasowanie na Ucznia. Wychowankowie p. Agaty przybyli do szkoły ze swoimi gośćmi: rodzicami, rodzeństwem, babcią bo przecież pasowanie to jedno z najważniejszych wydarzeń w szkolnym życiu pierwszoklasisty. Swoją obecnością zaszczycili nas również pani Sołtys – K. Talaga i Radny Gminy – Krzysztof Kluczyński. Po programie artystycznym przedszkolaków i klas I- III, w którym dzieci zaprezentowały swoje zdolności recytatorskie oraz muzyczne, wszyscy pierwszoklasiści sumiennie zdali egzamin przygotowany przez Samorząd Uczniowski. Następnie przystąpiono do ŚLUBOWANIA. W jego trakcie uczniowie z wielką powagą obiecali, że będą przynosić chlubę rodzicom, nauczycielom, szkole i ojczyźnie, że będą dobrymi kolegami i pilnymi uczniami. Natomiast pani Halina Dembowska poprzez dotknięcie ogromną księgą ramienia każdego dziecka nadała tytuł CZYTELNIKA każdemu pierwszoklasiście.
Wszyscy trzymamy za nich kciuki i służymy pomocą, aby nie mieli trudności w realizacji treści przysięgi.
Dziś podczas apelu zostały ogłoszone wyniki konkursu „Mistrz Tabliczki Mnożenia”. Uczniowie przygotowywali się do niego przez cały tydzień na początku lekcji matematyki w formie zabaw i gier. Tytuł Mistrza Tabliczki Mnożenia odpowiednio klasy IV, V, VI i VII otrzymali:
Dominik Kuzikiewicz
Martyna Łanocha
Kamil Górkiewicz
Martyna Schmidt
GRATULUJEMY!
Jak co roku w naszej szkole jednocześnie obchodziliśmy Dzień Chłopaka i Dzień Pieczonego Ziemniaka. Tradycyjnie dla wszystkich naszych dżentelmenów zostały przygotowane konkurencje sportowe, w których chłopcy wykazali się olbrzymią zręcznością, szybkością i umiejętnością trafiania do celu oraz chodzenia na szczudłach. Zostały również ogłoszone wyniki głosowania przeprowadzone przez Samorząd Uczniowski wśród dziewczyn na Najsympatyczniejszego Chłopaka w szkole! W tym roku tytuł ten otrzymał:
Nikodem Pawlak
Kacper Waśko
Igor Synowiec
Marcin Szydłowski
Gratulujemy!!!!!!
Wszystkim chłopcom życzymy :
Uśmiechu na twarzy
a w sercu radości,
spełnienia marzeń
i szczęścia w miłości -
wszystkiego najlepszego
z okazji Dnia Chłopaka :)
Prosimy o wsparcie naszej biblioteki szkolnej
o książkę „Stary człowiek i morze” Ernesta Hemingwaya. Opowiadanie, które jest lekturą szkolną, obecnie nie jest dostępne
w księgarniach. Każdego, kto może podzielić się z nami tą książką, serdecznie zapraszamy do naszej biblioteki. Z góry bardzo dziękujemy!!
28 września 2017 r. uczniowie klas IV – VII wzięli udział w warsztatach profilaktycznych pt. „Miasto marzeń uśmiechem budowane”. Z ogromnej ilości drewnianych klocków zbudowali całe miasto. Następnie część uczniów założyła specjalne okulary, które umożliwiają trzeźwej osobie widzenie świata oczami kogoś z promilem alkoholu we krwi i przeszli się po wybudowanym mieście. Doświadczyli, jak bardzo nasze zmysły są upośledzone w takiej sytuacji. Zniekształcenie widzianego obrazu, niemożność określenia kierunków, podwójne widzenie, spowolnienie czasu reakcji, zmiany w ocenie odległości – to wszystko sprawiło, że większość budowli uległa zniszczeniu.
Uczniowie przekonali się, jak niebezpieczne i destrukcyjne jest spożywanie alkoholu, który szkodzi nie tylko pijącemu, ale i wszystkim w pobliżu.
Dnia 18 września 2017 roku w Szkole Podstawowej w Kalsku odbyły się wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego. Wszyscy uczniowie klas I-VII oddawali swoje głosy na wybranych przez siebie kandydatów. Po przeliczeniu wrzuconych do urny kart do głosowania, Komisja ogłosiła wyniki.
Oto skład Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej w Kalsku w roku szkolnym 2017/2018:
Przewodnicząca: Martyna Schmidt – kl.7
Zastępca: Kaja Koziorowska – kl.6
Sekretarz: Kamil Górkiewicz – kl.6
Członkowie Rady: Aleksandra Napierała – kl.7,
Fabian Zabiegałowski – kl.4
Opiekun SU: p. Łukasz Bartoszewicz
Od lat książka Ireny Jurgielewiczowej „Ten Obcy” cieszy się ogromną sympatią wśród młodych czytelników. Uczniów ciekawią dramatyczne losy Zenka, który ucieka z domu przed ojcem-alkoholikiem, porusza odnowiona relacja między Ulą a – nieobecnym w jej dotychczasowym życiu – ojcem, fascynuje siła przyjaźni, która potrafi wszystko znieść i przezwyciężyć największe trudności. Tym większa przyjemność spotkała ostatnio uczniów klas IV –VII naszej szkoły, którzy mieli możliwość obejrzenia przedstawienia teatralnego, będącego adaptacją tej cenionej powieści. Zachwycała muzyka i scenografia, ale i przekaz najważniejszych treści powieści został dobrze wyartykułowany, co zaowocowało gromkimi brawami po zakończeniu spektaklu i żywymi dyskusjami na lekcjach języka polskiego.
Dnia 4 września o godzinie 8.00 rozpocznie się uroczysta masza święta w Kościele w Kalsku dla uczniów i rodziców.
Uroczyste Rozpoczęcie Roku Szkolnego w Szkole Podstawowej w Kalsku odbędzie się 4 września
o godzinie 9.00.